2021. november 18., csütörtök
Dr. Pócs Alfréd kérése
2021. november 14., vasárnap
Pócs Alfréd és Rusvai Miklós vitája Egerben
2021. október 23., szombat
2021. október 21., csütörtök
2021. október 11., hétfő
Sárosi Gyula költő jól átverte az osztrákokat
2021. október 10., vasárnap
„Vigyázz hóhér...” '48-as katona dalok
Nagy Csaba tárogatóművész játszik
2021. október 8., péntek
2021. október 7., csütörtök
2021. október 5., kedd
2021. október 4., hétfő
2021. október 3., vasárnap
2021. október 1., péntek
Emberformáló és boldogító mesék
2021. szeptember 24., péntek
2021. szeptember 17., péntek
2021. szeptember 8., szerda
2021. szeptember 7., kedd
2021. szeptember 6., hétfő
2021. szeptember 5., vasárnap
2021. augusztus 2., hétfő
2021. augusztus 1., vasárnap
Kenyérszentelés Nyírbogdányban
2021. július 31., szombat
Hagyományőrzők ünnepe Nyírbogdányban
2021. július 21., szerda
A Ki mit tud? - táncos része
2021. július 20., kedd
2021. július 9., péntek
2021. június 21., hétfő
2021. június 17., csütörtök
2021. június 9., szerda
2021. május 20., csütörtök
2021. május 11., kedd
2021. május 7., péntek
2021. május 6., csütörtök
2021. május 5., szerda
2021. május 4., kedd
2021. április 30., péntek
2021. április 29., csütörtök
2021. április 28., szerda
2021. április 27., kedd
2021. április 26., hétfő
2021. április 23., péntek
2021. április 21., szerda
2021. április 17., szombat
Asszonyok a játszótéren
Négy jókora és degeszre tömött szatyorral málháztam hazafelé a bevásárlóközpontból. Mivel annak idején matematikából tanultuk, hogy a derékszögű háromszög átlója mindig rövidebb a két befogó együttes hosszánál, ezért kerültem a lakásom derékszögű járdákon való megközelítését. Az átló pedig egy szép zöld fűvű, árnyas, öreg fák által ékesített játszótéren vezetett keresztül.
Egy jól ápolt, fehérdzsekis, vörösre festett hajú idős asszony a homokozónál és a mászókánál ügyeskedő unokáját felügyelte. Előttem a játszótéri úton igen koros őszihajú néni lépkedett. Egyszer csak megtorpant és hangosan azt kérdezte a gyerekre vigyázó nőtől:
- Az oltást felvetted?
- Hogyne, már mind a kettőt – hangzott a válasz kicsit dicsekvően!
- Én 81 éves vagyok, már kétszer regisztráltam, de még nem hívtak – panaszolta a télikabátos hölgy. Mivel közel ment a másik asszonyhoz, én pedig egyre távolodtam tőlük, a további beszélgetésüket nem hallottam.
Nagyon kíváncsi vagyok, a járvány pokla vajon még meddig uralja a közbeszédet, meddig rontja a hangulatunkat és meddig tart bennünket rettegésben? Attól tartok, hogy még sokáig.
Olvastam, hogy az egyik oltás-előállító szerint a beoltottaknak jövőre tanácsos emlékeztető oltásban részesíttetniük magukat, valamint a kutatók már dolgoznak egy újabb vírus, vagy mutáns elleni oltás kidolgozásán.
Bizonyosan ők már tudnak valamit!
Mi pedig abban lehetünk bizonyosak, hogy félelmünknek sose lesz vége!
Cselényi György
2021. április 16., péntek
2021. április 15., csütörtök
2021. április 14., szerda
Bukósisak
Este egy autóbuszmegálló padján bukósisak várta gazdáját. Nem volt új, de selejtesnek se látszott, az áll alatt összekapcsolható szíj se hiányzott róla.
A fejvédő odakerülésének számos oka lehet. A legvalószínűbbnek azt tartom, hogy egy motoros a buszmegállóig elhozhatott valakit, hogy ott szálljon fel az autóbuszra. De mivel az illetőnek a bukósisak nemigen lehetett mindennapi használati eszköze, amíg várt a járatra, letette maga mellé a padra, és ott felejtette.
Lehet, egy motor csomagtartójáról esett le. Nem gondolom, hogy valakinek a fejéről menet közben került le, mert akkor a hőmérséklet-változásról bizonyosan észrevette volna.
Amint néztem az interneten a bukósisakok nagyon eltérő áron szerezhetők be, de valamennyi igen drága. Láttam 100 ezer forinttól is értékesebbet.
Latolgattam, mit tegyek vele, hogyan tehetnék jót gazdájával? A bukósisakot magamhoz vehetném, s a padra kiírhattam volna egy cetlire, hogy a bukósisak nálam van, meg a telefonszámomat. De a buszmegállóknál tiltják a hirdetések elhelyezését, meg ha érte is jön valaki, ki tudja, ő-e a jogos tulajdonosa? S mi van, ha előtte olyannak adom oda, aki nem az, s jelentkezik érte a valódi tulaj?
Nem
tudom, van-e még talált tárgyak osztálya? De ha a gazdája a
bukósisakért visszamegy a padhoz, s nem találja ott, akkor
feltehetőleg nem néz se cédulát, se mást, rögtön feladja a
keresését, mert azt hiszi, ihat rá hideg vizet!
Úgy
döntöttem, nem variálok, mert ezúttal a jótékonykodással csak
bonyolítanám a helyzetet. Ezért a bukósisakot a padon hagytam!
Cselényi György
2021. április 12., hétfő
Néni - sok kártyával
Már öten sorakoztunk a pénzkiadó automatánál. A készülék előtt vékony testalkatú idős néni állt fekete ruhában, de az általunk saccolt időszükségletnél jóval tovább nyomogatta a berendezés monitorát és billentyűzetét.
Azt hittük, a teendőkkel nincs teljesen tisztában, s ha kell, szívesen segítünk. De egyetlen mozdulata se utalt bizonytalankodásra. A gép többször kiadta a néni kártyáját, az asszony többször tett a zsebébe pénzt és többször vette kezébe az automata által kiadott cédulát.
A hölgy nem nézett ki automata-manipulátornak, vagy bűnözőnek, hamiskártyásnak. Gyanítom, hogy mint nyugdíjast, a családja több tagja, vagy a szomszédjai bízták meg számukra a pénz kivételével, s ennek érdekében odaadták neki kártyájukat. Ez már régi gyakorlatuk lehet, mert a néni minden kártya PIN-kódját fejből tudta.
Tehát lehet, több emberrel jót tett szegény, mert nem kellett eljönniük a pénzkiadó automatához, de kicsit, a mi, a várakozók, türelmét tette próbára. De üsse kő! Több is veszett Mohácsnál!
Nem igaz?
Cselényi György
Akkor vagyok korrekt...
Jómagam a koronavírus elleni oltásokról a nyilvánosság számára egyetlen rossz szót se írtam, viszont a különböző internetes forrásokban megjelent negatív hangvételű cikkekből rengeteget szemezgettem, osztottam meg.
Úgy érzem, akkor vagyok korrekt, ha a kedvező értesülést is közre adom. Találkoztam egykori iskolatársammal. Jelenleg egy csomagszállító vállalkozás munkatársa. Fiatalabb tőlem néhány évvel, s idén télen meg nyugdíjba.
Beszélgettünk az oltásokról, közölte, mivel a munkája során sok helyen megfordul és rengeteg emberrel találkozik, jónak látta beadatni magának a vakcinát.
Illik, nem illik, rákérdeztem, melyik oltásban részesült? A barátom nem csinált belőle titkot, s elmondta, hogy a Szputnyik V-ből mindkettőt megkapta, de a világon semmilyen panasza nincs, még enyhe láz és átmeneti izomfájdalom se jelentkezett nála. Legalábbis eddig, de reméli, ez lesz a helyzet a jövőben is.
Jó lenne, ha minden oltás után mindenki ezt mondhatná el!
Mit lehet ehhez még hozzátenni? Az Isten segítsen meg minden beoltott és beoltatlan személyt is.
Cselényi György
2021. április 11., vasárnap
2021. április 10., szombat
Gyümölcsár
Két 50-60 év közötti nő beszélgetett mellettem buszon. Csak annyit hallottam, hogy egyikük azt mondta: ki ad érte annyit, majd hozzátette: nagyon drága a gyümölcs!
A legközelebbi megállónál leszálltak, s ameddig a berregés tartott és az ajtó nem záródott be, a hölgy beszélgetőtársa számomra is hallhatóan magyarázta, hogy sok munka van azzal, metszeni, permetezni kell.... A szöveg többi részét elvágta személyem számára az busz ajtajának záródása és a járat útjának folytatódása.
A hölgyek beszédtémája elgondolkodtató. Valóban sok a munka a gyümölccsel, a fákat metszeni kell, növényvédelemben részesíteni, a termést le kell szüretelni, válogatni, tárolni, több helyre szállítani, rakosgatni, ameddig a boltokban a vevők szatyrába kerül. Ezek tényleg komoly költségbe kerülnek. Az időjárás, a fagy, a jégverés egy egyéb tényezők miatt a termés mennyiségét és minőségét illetően nagy a rizikó.
De az is elgondolkodtató, hogy az előbb említettekhez hasonló munkát kell végezni például a naranccsal is, ráadásul igen messziről szállítják ide, mégis jóval alacsonyabb az ára, mint az almának. Legalábbis erre vallanak a kedvenc bevásárlóközpontom zöldség-gyümölcs részlegén a ládák előtt olvasható számok.
Jó, az árakat ne hasonlítgassuk, mert más gyümölcsökről és más országokról van szó, ahol nagyon eltérők a termőhelyi és más adottságok.
De jó lenne, ha a vásárlók a hazánkban termett gyümölcsök árának oldaláról is jobban érezhetnék, hogy itt, nálunk teremtek, a miénk, a sajátunk és nem kellene jojózni a szemünknek, amikor ki kell fizetnünk az ellenértékét!
Cselényi György
2021. április 9., péntek
Így kell....
Így kell...
Úgy látszik, a magyarokban egyre inkább buzog az együttérzés és a segíteni akarás. Valamelyik nap egy vaskerítés tetejére kiakasztott nejlonzacskóban kenyérhéj és húsvéti süteménydarabkák voltak. Másutt fél fonott kalácsot és tepertőt rejtett a kitett szatyor, egy újabb helyen pedig egy műanyag dobozban negyed kiló sertészsír várta gazdáját.
Egy
rácsos oldalú és zárható kapuval ellátott kukatároló mellett
átlátszó fóliazacskóban hímzett szélű fehér terítőt,
valamint különböző ruhadarabokat ajánlott fel valaki a
megtalálójának és azokra igényt tartónak.
Így is kell,
gyerekek, szolidárisnak lenni, mert ami nekünk már nem jó, vagy
nem kell, annak más még nagyon örülhet!
Cselényi György
2021. április 8., csütörtök
Áramszünet
Ma este, amikor beléptem a lakásba, villanyt gyújtottam, de az rögtön elaludt. Lakóterületi áramszünet keletkezett! Szerencsére, nemrégen egy utcai árustól homloklámpát vettem, azzal a céllal, hogy este a buszmegállónál el tudjam olvasni a menetrendet.
Vagy 15 perc múlva helyreállt az villanyvilágítás, amely kicsit bosszantott.
Erre mondhatja valaki, hogy akkor a problémát oldd meg egyszerűen, oltsd el a lámpát és üljél a sötétben, vagy gyertyafénynél – cseszd meg!
Lehet, úgy kellene...
Cselényi György
2021. április 6., kedd
2021. április 2., péntek
2021. március 31., szerda
2021. március 26., péntek
2021. március 25., csütörtök
2021. március 14., vasárnap
2021. február 18., csütörtök
WC
A temetőben jártam, s gondoltam, felkeresem az illemhelyet. Amikor az előtérből a belső helyiségbe léptem volna, annak padlójának csempeburkolatán egy férfit láttam aludni. Elég jó húsban volt; szép kék dzseki, kötött sapka és sötét nadrág volt rajta.
Megsajnáltam szegényt, s gondoltam, nem zavarom! Szerintem hajléktalan lehetett. Sejtelmem szerint megörült a tiszta helyiségnek, amelyet hogy a vízvezetékek el ne fagyjanak, valamelyest fűtenék is. A létesítmény WC funkciója miatt pedig nemigen zavartatta magát.
Így dolgom végezetlenül távoztam. Örültem, hogy nem kellett sokat várnom a buszomra, ezért különösebb szenvedés nélkül kibírtam hazáig.
Cs. Gy.
2021. február 16., kedd
Mely területeken vannak nagy lehetőségeink?
Gyakran gondolkodunk azon, hol a helyünk a világban, vannak-e lehetőségeink, s ha igen, mely területeken?! Matolcsy György cikke rávilágít arra, hogy számos területen nagyon jó és hasznos dolgokat vihetünk, vihetnénk végbe, ha okosan, körültekintően tervezünk és intézkedünk.
Reméljük, az ehhez szükséges politikai környezet 2022-ben se válik kedvezőtlenné.
Cs. Gy.
xxx
Idézet Matolcsy György jegybankelnök Magyar Hírlapban (MAGYARHIRLAP. HU) megjelent cikkéből:
„A lehetőségekhez mérten igen szerény a hazai vízkincs hasznosítása. A befolyó vizek kifolynak, a wellness turizmus kezdeti sikereit nem folytattuk. Budapest nem lett újból globális gyógyvíz főváros, nem váltunk meghatározó ásványvízhatalommá, nem építettünk mezőgazdasági csatornahálózatot és nem öntözzük a földeket. Pedig ezen téren is lenne lehetőség az élenjáró technológiák kifejlesztésére, ahogyan ezt az izraeli öntözési technológiák mutatják.
A kivételesen jó éghajlati és talajadottságainkat sem használjuk élenjáró technológiák kifejlesztésére. Az EU mezőgazdasági támogatásai végképp bebetonozzák a gabona-kukorica túlsúlyát, a zöldség, a gyümölcs, a ritkaság értékű termények vagy az állattenyésztési különlegességek innovációi és meghatározó súlya helyett.
Bár a térség legjobb orvostudományi egyetemei és gyógyszer gyárai működnek itthon, de a kitűnő tudástőkéből nem bontakozott ki világszínvonalú egészségipar. Budapest nem lett egészségváros, miközben más fővárosok erre építettek. Az egészségipar most újból robban, ide kellene erőforrásaink zömét összpontosítanunk, itt állhatnánk újból az új technológiai hullám élére.
A Budapesten kívül működő nagy egyetemi központjaink nem váltak az innováció központjaivá, pedig a szellemi erő jelen van. Néhány ígéretes kivételtől eltekintve (például Győr, Kecskemét, Esztergom, a közeljövőben Debrecen) a fővároson kívül lévő gazdasági tevékenység alig kapcsolódik a globális térhez, aminek döntő oka a hazai innováció hiánya.
Ezek a lemaradások azonban óriási tartalékok is egyben.
A külföldön dolgozó vezető magyar tudósokat hazahívó program is elengedhetetlen, megjelölve az erre kiválasztott egyetemeket és kutatási területeket.
Fúziós okos-kertekre van tehát szükségünk nagy egyetemeink környezetében, amelyek több tudomány területet ötvöznek. Több gazdasági ágazat (például mezőgazdaság, vízgazdaság, vegyipar, digitális technológia, gyógyszeripar, egészségipar) egyesítését kell megcélozni.”