2016. január 1., péntek

Hová lett a „sose halunk meg” – hangulat?

A kép csupán illusztráció. Készítette: Cselényi György
Szilveszter éjjelén gyalogoltam egy kört szülővárosomban. A látvány lehangolt. Sötét ablakok százai. Az utcákon egy-egy ember – elvétve. 

Sehol egy kis ricsaj, egy kis felhajtás, egy kis vidámság. Mindenütt síri csend. Már a papírduda fújása, meg a petárdadurrantás is kiment a divatból?

Ennyire ki lenne a nép? Mi már semminek se tudunk örülni? Nem hiszünk senkiben és semmiben? Kiveszett belőlünk a remény? Mindennapjaink egyformán szürkék? Kínlódunk, szenvedünk, s alig várjuk, hogy elteljen? Igaz, valamennyi 24 óráig tart, de nincs semmi, ami kicsit feldobna bennünket? Sehol egy kis röhögés, egy kis bolondozás, egy kis könnyedség, egy kis szórakozás? Sehol egy percnyi „sose halunk meg” – hangulat?

Vajon miért vagyunk ennyire búsak, hidegfejűek, hidegvérűek és racionálisak? Hová lett belőlünk egy kis lazaság?

Persze van, ami örök, ami sose áll meg. Az egyik utcasarki kocsma most is nyitva. Várja a vendégeket, de az ajtó üvegén át látom, hogy csak egyetlen ember támasztja a pultot. Ebből bizony e helyütt se lesz mulatság.

Megint nézem az ablakokat. A tévéképernyők fénye se kéklik a függönyök mögül. A nép már azt se nézi? Sötétek a konyhaablakok is. Már vége az ünnepi vacsorának, vagy el sem kezdődött, esetleg nem is volt és nem is lesz?

A szilveszter előtti napon is feltűnt, hogy az élelmiszer áruházban vagy 20 bevásárlókocsi közül egy-egy aljában láttam pezsgős üveget, meg egy-egy doboz sört lapulni. Bezzeg a régi időkben ilyenkor harcolni kellett, hogy mindenki hozzájuthasson az áhított bor-, sör-, virsli-, sertésköröm és más kocsonyakellék adagjához. Meg protekcióért pitiztünk a boltosoknak. Ennek már talán örökre vége. Mindenből van rogyásig, csak a vevő tűnik egyre kevesebbnek. Nem fogható minden a pénz hiányára.

Hogy is van ez? Szűkösség idején lelkesedés volt, most pedig a bőség időszakában meg a búsongás, a félelem, a szorongás, a rosszkedv, a letargia, a nekünk semmi se jó – érzése uralkodik.

Vajon ki boldog? Hallgatom az egyik rocksztárral készített interjút. Kérdezték tőle, hogy boldog? Mi, kisemberek észjárása szerint boldog lehet, mert évtizedek óta ajnározott, művész, mindent elért, amit abban a szakmában Magyarországon el lehet érni, a közönség imádj(t)a, számos hivatalos kitüntetést kapott, anyagi gondja nemigen van, mégsem mondja, hogy boldog. Zavarba jött és mellébeszélt.

Az egyik élsportoló is azt mondta, tulajdonképpen egyik arany érme se jelent már számára szinte semmit, legfeljebb egy kellemes emléket, amikor megtudta, hogy ő nyert, meg a himnusz elhangzása közben a magasba kúszott magyar zászló.
  
Akkor tulajdonképpen nincs boldogság? Vagy az csak egy pillanatnyi múló állapot? Olyan, mint amikor gyerekkorunkban azzal játszottunk, hogy a napsugarakat egy tükörrel árnyékos falra vetítettük, s a pajtásunknak el kellett kapnia azt? De hiába ugrott és tenyerelt bárhová szegény, a fényes terület egy pillanat múlva már megint elszabadult a keze alól és másutt volt látható, kergethető. Akkor a boldogság elméleti fogalom, amely tulajdonképpen a valóságban nem is létezik? Elérhetetlen, vagy megtarthatatlan?   

Sokan próbálkoztak már a nép lelkének és mentalitásának kifürkészésével, de szerintem nem jutottak semmire. Úgy látszik, az ember természete, az élet dolgaira való reagálásának oka örök rejtély marad. 

                                         Cselényi György  
__________________________________________________
-------------------------------------------------------------------------------------


Településrészek: https://youtu.be/bApEocAvBJc


Máriapócs, bazilika: https://youtu.be/lcu5-dKkda0

Magyarország, te csodás: https://youtu.be/WiFHO8pZyFs

A magyar földek és kertek ígérete: https://youtu.be/BwjH2H0wdEk

Lapszemle és megjegyzések:

http://czirkapali54.blogspot.hu/2015/11/ezt-adjatok-ossze.html

A szerelem várása


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése